Przyczyny i skutki niedoboru żelaza i witaminy B

0 Comment


Niedobór żelaza i witaminy B to problemy, z którymi borykamy się coraz częściej. Alarmujące jest zwłaszcza to, że w obu przypadkach mamy do czynienia z problemami, jakich doświadczają coraz młodsi pacjenci.

Niedobór żelaza może mieć co najmniej kilka przyczyn. Bywa, że jest konsekwencją poważnych chorób, z którymi zmaga się nasz organizm, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że jest konsekwencją błędów żywieniowych.

Coraz częściej jednak zwraca się uwagę również na to, że wchłanianie żelaza może być utrudnione przez niektóre pierwiastki, problematyczny może być więc choćby wysoki poziom miedzi oraz cynku. Skutkiem niedoboru żelaza jest przede wszystkim osłabienie odporności oraz towarzyszące mu uczucie zmęczenia, w tym również zmęczenia psychicznego.

Niewłaściwa dieta jest często podawana jako przyczyna niedoboru witamin z grupy B. Skutkiem braku odpowiedniej suplementacji może być pry tym zarówno zmęczenie i osłabienie organizmu, jak i problemy z właściwym funkcjonowaniem układu nerwowego.